Tisztelt Civil Szervezeti Vezetők! Kedves Munkatársak! Kedves Olvasók!

A 2018-ban útjára indított „NEA – CIVIL INFO” című rendezvénysorozat idén tovább folytatódott: 2021. szeptember 7. és 28. között a Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkársága munkatársai minden megyében, összesen 20 helyszínen nyújtottak tájékoztatást a Nemzeti Együttműködési Alap 2022. évi pályázati kiírásairól, valamint az idei év pályázati tapasztalatairól (Nemzeti Együttműködési Alap, Magyar Falu Program Falusi Civil Alap, Városi Civil Alap).

Az országos összesítő adatok alapján Békés megye civil szervezetei a NemzetiEgyüttműködési Alap, a Magyar Falu Program Falusi Civil Alap, valamint a Városi Civil Alap támogatásaiból összesen 665 416 322 Ft támogatásban részesültek a 2021. évben. A civil szervezetek állami támogatásának egy sajátos területe a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA), amely évről évre pályázatok kiírásával segíti az egyesületek és az alapítványok működését és programjaik megvalósítását. Míg 2021-ben 9,3 milliárd forintból tudott gazdálkodni az alap, addig 2022-ben ez a keret közel 10,9 milliárd forintra emelkedik. Soha ilyen nagy támogatási keret kiírására nem került sor a NEA pályázatok esetében, mint 2022-ben, ez minden korábbinál több nyertes szervezetet jelenthet majd. A NEA 2022. évi összevont és egyszerűsített pályázati kiírásai 2021. október 4-én, 10 órakor jelentek meg: az októberi megjelentetés célja, hogy a nyertes pályázatok esetében a támogatási összeg lehetőleg már a projektidőszak kezdetére (2022. április 1.) rendelkezésre álljon.

Civil szervezeteket érintő pozitív változások:
– Az egyszerűsített támogatás esetében az igényelhető és elnyerhető összeg 300 ezer forintról 350 ezer forintra emelkedik;
– Új egyszerűsített támogatási forma (150 ezer Ft) bevezetése azoknak a pályázatoknak az esetében, amelyek érvényesek, de az összevont pályázaton azokat a kollégium nem tudja támogatásban részesíteni;
– Az egyszerűsített támogatás esetében rendeletileg előírt évi 5 millió forintos bevételi értékhatárba nem számítanak bele a Magyar Falu Program jogcímcsoport terhére nyújtott támogatások összege;
– Intézkedések a támogatások rugalmasabb felhasználása érdekében (pl. új költségvetési sor nyitásának lehetősége támogatói okirat módosítása esetén).

A pályázati kiírások megismerhetőek a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. honlapján (www.bgazrt.hu), illetve a Civil Információs Portálon (https://civil.info.hu/). 2021. szeptember 6-10. között ötödik alkalommal került megrendezésre az országos Civil Véradás nevű program a Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkársága, a Civil Közösségi Szolgáltató Központok, valamint az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) közreműködésével. A véradás fővédnökének most is, mint eddig minden alkalommal, Herczegh Anitát, köztársasági elnök úr feleségét, védnöknek pedig az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkárát, Prof. Dr. Horváth Ildikót kértük fel. A 30 helyszínen megszervezett 38 véradási alkalom során összesen 909 fő jelent meg, amelyből a ténylegesen vért adók száma 774 fő volt. Örömteli, hogy sikerült növelni a civil véradók számát, még többen gondolták úgy, hogy jelen helyzetben is kiemelten fontos beteg embertársaink megsegítése, a vérellátás folyamatosságának biztosítása. A befejezett véradások száma több, mint 10%-kal emelkedett a márciusban szervezett IV. Civil Véradáshoz képest.

2021 az Önkéntesség Magyarországi Éve, amely az Önkéntesek Nemzetközi évének 20., illetve az Önkéntesség Európai évének 10. évfordulóján kerül megrendezésre. Az Önkéntesség Magyarországi Éve 2021 Önkéntesség Hete programsorozat az év folyamán különböző témák köré szerveződve valósul meg, a következő – egyben záró – tematikus hét időpontja: 2021. október 1-10., fókuszában az idősügy áll. A szervezők egész évben várják a helyi önkéntes tevékenységet végző közösségek, helyi szereplők regisztrációját, a tematikus hetek során a fókuszban lévő tevékenység kap nagyobb hangsúlyt. Minden olyan helyi közösség, informális csoport, civil szervezet, állami vagy önkormányzati intézmény, szociális, kulturális intézmény, nevelési-oktatási intézmény, egyházi szervezet, helyi cég vagy országos vállalat regisztrációjára számítanak, amelynek van tapasztalata önkéntes program megvalósításában vagy most szeretnének ebbe belekezdeni. A szervezetek programokat és eseményeket regisztrálhatnak az erre kialakított felületen, amelyeket a szervezők az Önkéntesség Magyarországi Éve felületein népszerűsítenek. Jelentkezni egy online jelentkezési lap kitöltésével lehet az ÖMÉ2021 weboldalán keresztül, a Csatlakozz! menüpont, Program regisztráció pont alatt: https://ome2021.hu/csatlakozo-szervezeteknek/

További eredményes munkát, sikeres pályázást kívánok!
Üdvözlettel:
Szalay-Bobrovniczky Vince
civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár